A + A = A -
ورود کاربر     
 + ثبت نام

ورود

ورود خودکار

واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید

افراد آنلاين

9 کاربر در سایت حاضرند (4 کاربر در حال بازدید از درباره ما هستند.)

کاربر: 0
میهمان: 9

ادامه...
خانه >> پیامک های آموزشی(واحد آموزش) - درباره ما

پیامک های آموزشی(واحد آموزش)

پیامک آموزشی 22:تحمل تنش در گاوهای دوره خشکی باعث اختلال در رشد غده پستان قبل از زایش و کاهش تولید شیر در شیردهی بعدی و همچنین کاهش وزن گوساله متولد شده می گردد.

پیامک آموزشی 23: یک تحقیق نشان داد گوساله هایی که نصف حجم آغوز مورد نیاز خود را دریافت می نمایند، 60% مشکلات سلامتی بالاتر، 66 درصد هزینه های دامپزشکی بالاتر، 10/7 درصد تولید شیر کمتر در شیردهی اول و 17/1 درصد تولید شیر کمتر در شیردهی دوم داشتند.

پیامک آموزشی 24:برای تهیه یک TMR یکنواخت، مخلوط کردن خوراک را به صورت زیر انجام دهید:1- علوفه ای که نیاز به خرد شدن دارد(یونجه)2- غلات، مواد معدنی و ویتامینه(کنسانتره)3- علوفه ای که نیاز به خرد شدن ندارد.(سیلاژ)

پیامک آموزشی 25:جابجایی گاوها از گروهی به گروه دیگر را در ساعات آخر روز انجام دهید نه ساعات خوراک دهی. در این صورت گاوها زمانی وارد گروه جدید می شوند که حداقل فعالیت در حال انجام است و امکان دستیابی به آخور، آبشخور و محل استراحت را با حداقل رقابت و تنش خواهند داشت.

 پیامک آموزشی 26:محققان کشورمان در تحقیقی که در مجله علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی به چاپ رسیده ثابت کردند که جایگزینی 60% یونجه خشک با سیلاژ ذرت سبب افزایش مصرف ماده خشک، بهبود محتوی دیواره سلولی فیزیکی موثر، افزایش فعالیت جویدن و PH شکمبه و در نهایت حفظ چربی شیر می شود.

 پیامک آموزشی 27:شمار سلول بدنی بالا یا بروز ورم پستان تحت بالینی باعث تولید ترکیبات مختلفی در غده پستان می شود که اثر نامطلوب بر فولیکول بالغ ، تخمک، جنین، جسم زرد و تولید گنادوتروپین و در نتیجه تأخیر در آغاز چرخه فحلی پس از زایش دارد.

 پیامک آموزشی 28:هنگام مصرف جیره های آنیونیک PH ادرار گاو را آزمایش کنید. PH مناسب باید بین 6 و 7 باشد. نمونه ادرار را از 8 تا 10 گاو و در وسط جریان دفع ادرار بگیرید.(واحد آموزش شرکت تعاونی وحدت)

 پیامک آموزشی 29:محققان به این نتیجه رسیدند که حساسیت در برابر بیماری ها به طور ژنتیکی انتقال می یابد . بنابر این تمرکز بر انتخاب ژنتیکی گاوهایی که دوره شیردهی خود را بدون رفتن به بیمارستان سپری می کنند منجر به تولید دختران سالم تر و سودآوری بالاتر می شود

 پیامک آموزشی 30:لپتوسپیروز یک عفونت رایج در گاو (و به طور بالقوه در انسان) می باشد که باعث از دست رفتن آبستنی و بیماری های کبد و کلیه می گردد. عامل این بیماری (لپتوسپیرا) از طریق ادرار دام آلوده انتشار می یابد و در شرایط نگهداری با تراکم بالاتر شیوع بیماری افزایش می یابد.

 پیامک آموزشی 31:تنش اجتماعی ناشی از وجود غالبیت و مغلوبیت در گاوهای یک گروه باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول در گاو، سرکوب سیستم ایمنی و بروزکتوز تحت بالینی و اسیدوز شکمبه ای می گردد.

 پیامک آموزشی 32: ذرتی که کود نیتروژنه دریافت کرده، تحت تنش خشکسالی بوده و یا زود برداشت شده است، سطوح بالاتر از حد طبیعی گاز در سیلو تولید می کند که کارگران باید از این مسأله آگاهی یابند و احتیاط نمایند.

 پیامک آموزشی 33: تغییر پذیری زیاد علوفه و سایر اقلام جیره باعث افزایش هزینه های خوراک می شود به این علت که با هر بار تغییر باید جیره را برای مواد مغذی بالاتر تنظیم کرد تا افت مصرف خوراک ناشی از تغییرات ناگهانی جیره جبران گردد

 پیامک آموزشی 34:هنگامی که الیاف مؤثر جیره کافی به نظر نمی رسد، اضافه نمودن چند کیلوگرم یونجه یا کاه خرد شده به TMR در گروه گاوهای پرتولید و به خصوص گاوهای تازه زا مؤثر خواهد بود.

 پیامک آموزشی 35:میکسرهای عمودی را باید به اندازه 85 تا 95 درصد و میکسرهای افقی را به اندازه 70 تا 80درصد گنجایش آنها پر نمود. میکسرهای عمودی را نباید از بالای مارپیچ مرکزی بارگیری نمود چون بخشی از اجزای جیره در بالای میکسر گیر می افتد.

 پیامک آموزشی 36:درمان کورکورانه ورم پستان بدون اینکه بدانیم باکتری مسبب کدام است، کار درستی نیست. کارتیه های آلوده بایستی حتماً قبل از درمان کشت شوند تا از تزریق داروهای غیر ضروری اجتناب گردد و بهبود تسریع یابد.

 پیامک آموزشی 37:ذرت سیلو شده فاسد برای هیچ گروهی توصیه نمی شود. بخش خراب سیلو را هر روز از سطح آن جدا کنید و برای تهیه کمپوست مورد استفاده قرار دهید و به زمین باز گردانید

 پیامک آموزشی 38:هنگام پر کردن سیلو با ذرت علوفه ای با ماده خشک پایین، می توان از کاه غلات به میزان 2 تا 2/5 درصد وزن علوفه تازه استفاده کرد. کاه غلات پساب اضافی سیلاژ را جذب و قابلیت هضم را بهبود می بخشد.

 پیامک آموزشی 39:ذرت سیلو شده نابالغ و حاوی دانه کم را می توان در گروه های خاص مانند تلیسه ها استفاده کرد. در ضمن به لحاظ رطوبت بالا از آنها می توان در گروه انتظار زایمان و گاوهای تازه زا نیز استفاده کرد.

 پیامک آموزشی 40:ذرت سیلو شده می تواند سبب انتقال سموم قارچی به بدن گاو و سپس سقط ، مرده زایی، ضعف دستگاه ایمنی، کاهش مصرف خوراک و کاهش تولید شیر گردد. همه این مشکلات با مصرف زیاد ذرت سیلو شده و مدیریت ضعیف دو چندان می گردند.

پیامک آموزشی 41: افزایش تراکم جایگاه در گروه گاوهای انتظار زایش، بروز لنگش و عفونت در گاوهای تازه زا و نرخ حذف گله را افزایش می دهد.

پیامک آموزشی 42:گاوهای لنگ را در جایگاه جداگانه نگهداری کنید، نرخ تراکم را در جایگاه آنها کاهش داده و بهداشت محیط اطراف آنها را افزایش دهید.

 پیامک آموزشی 43:وقتی مگس ها سر پستانک گاو را نیش می زنند میزان بروز ورم پستان افزایش می یابد، پس با کنترل مناسب مگس ها می توان بروز این بیماری را کاهش داد.

پیامک آموزشی 44:با کاهش مصرف منابع نشاسته ای با قدرت تخمیر بالا در دو هفته اول پس از زایش می توان از بروز کتوز پیشگیری نمود. اثرات منفی جیره های حاوی نشاسته بالا (30% ماده خشک جیره) به دلایل ناشناخته ای در تلیسه های شکم اول بالاتر است.

پیامک آموزشی 45:بیماری تب برفکی توسط باد به چندین کیلومتر دورتر از کانون های دامداری های آلوده انتقال می یابد. انتقال بیماری از طریق فرآورده های دامی نظیر گوشت، شیر، پشم و پوست نیز گزارش شده است.

پیامک آموزشی 46:خسارات جبران ناپذیر بیماری تب برفکی از قبیل ورم و کوری پستان، کاهش شدید شیر، ناباروری تخمدان، ایجاد عفونت های ثانویه و تلفات دام های شیرخوار، آن را در زمره خطرناک ترین بیماری های واگیر دار دام قرار داده است.

پیامک آموزشی 47:مدت زمان بقاء ویروس تب برفکی در شرایط مختلف به شرح ذیر می باشد: 50 روز در آب، 74 روز در مرتع با دمای 8 الی 18 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی، 13 هفته روی چکمه پلاستیکی آلوده به ترشحات خون و 4 هفته بر روی موی گاو آلوده به ترشحات خون.

پیامک آموزشی 48:لپتوسپیروز یک عفونت باکتریایی متداول در گاو است که باعث سقط جنین و ایجاد عفونت مزمن در کلیه گاو می گردد. از طریق ادرار انتشار می یابد و هم گله ای های گاو بیمار و کارکنان را آلوده می کند.

پیامک آموزشی 49:حرکت نکردن گوساله به سمت فرد یا شی جدیدی که به جایگاه وارد می شود نشان دهنده بیمار بودن آن است. آموزش رفتارهای نشانه بیماری به کارگران باعث تشخیص بهنگام و آغاز زودتر درمان های مربوط می گردد.

پیامک آموزشی 50:فراهم کردن فضای آخور بیشتر، با متوسط درصد چربی شیر بالاتر و شمار سلول بدنی پایین تر همبستگی دارد. هر 10 سانتی متر فضای آخور بیشتر به ازای هر گاو با 0/06 درصد بهبود چربی شیر و 13درصد کاهش scc مرتبط است.

 پیامک آموزشی 51:دادن خوراک تازه و یا زیرو رو کردن و نزدیک کردن خوراک به گاو بلافاصله پس از دوشش ، زمان ایستادن پس از دوشش را طولانی تر می کند و باعث می شود مجرای سر پستانک پس از خوابیدن گاو روی بستر کاملا بسته شده باشد و به این ترتیب میزان عفونت های داخل پستانی کاهش یابد.

 پیامک آموزشی 52:تغذیه جیره های آنیونی در گاو های قبل از زایش باعث کاهش خطر بروز جفت ماندگی ، خیز پستان ، هیپو کلسیمی و تب شیر و به دنبال آن افزایش تولید شیر و سلامت گاو ها در دوره شیر دهی بعدی می گردد.

  پیامک آموزشی 53:اگر نمره وضعیت بدنی در 60 روز اول پس از زایمان بیش از یک نمره کاهش یابد نرخ گیرایی در اولین تلقیح حدود 50 در صد کاهش خواهد یافت

  پیامک آموزشی 54:تداوم شیر دهی با کل انرژی دریافتی رابطه دارد. اگر گاوها تداوم شیر دهی ضعیفی دارند تغبر نمره بدنی ، میزان ماده خشک مصرفی و سطح انرژی جیره را برسی کنید

  پیامک آموزشی 55:داشتن نمره و ضعیت بدنی بالاتر از 3.5 پس از روز 180 شیردهی برای گاوهای کم تولید ، مناسب نیست و باید تغذیه آنها با مدیریت دقیق تری انجام شود تا از چاقی جلوگیری به عمل آید.

   پیامک آموزشی 56:زمان مقید بودن گاوها در گردن گیر را کاهش دهید. گاوها نباید بیش از 30 تا 45 دقیقه در روز برای مراقبت، تلقیح مصنوعی، واکسیناسیون و اندازه گیری pH ادرار مقید باشند.

انتخاب زبان